Scroll to Content

W kontekście marihuany często słyszymy hasło kannabinoidy. Nic dziwnego, to jej główne składniki aktywne, wśród których wyróżnimy między innymi takie popularne substancje jak THC czy CBD. Obok kannabinoidów niezwykle ważną rolę odgrywają również terpeny. Przyjrzyjmy się im bliżej.

O marihuanie pisze i mówi się wiele. Sporo osób skupia się jednak wyłącznie na jej działaniu psychoaktywnym. Tymczasem, nasiona konopi indyjskiej mają leczniczą moc, którą trudno przecenić. Tej niezwykłej siły dodają jej między innymi terpeny.

Terpeny, czyli smak i zapach marihuany

To właśnie terpeny są odpowiedzialne za charakterystyczny zapach i smak marihuany. Łatwo parują, dlatego możemy je poczuć. Podobnie jak w przypadku kannabinoidów trudno oszacować, ile ich występuje w nasionach konopi. Dotychczas badacze doszukali się już ponad stu różnorodnych terpenów o przyjemnie brzmiących nazwach.

Naukowcy skupiają się w głównej mierze na kannabinoidach. Coraz więcej pasjonatów konopi przygląda się również terpenoidom, dzięki czemu możemy poznać ich właściwości.

Tajemna moc terpenów

Terpeny zawarte w marihuanie wykazują szereg leczniczych właściwości. Do najważniejszych zaliczymy między innymi minimalizowanie psychoaktywnego działania kannabinoidu THC, w tym zmniejszanie niepokoju, który może wywoływać palenie marihuany czy zmniejszanie utraty pamięci krótkotrwałej.

Terpeny występują w marihuanie w różnorodnych kombinacjach, które wywołują odmienne efekty lecznicze. Według badaczy część tych związków wykazuje silne działanie przeciwzapalne i znieczulające. Niektóre mogą działać jak silne antybiotyki, nie wywołując przy tym działań niepożądanych charakterystycznych dla wielu dostępnych na rynku leków. Przyglądając się marihuanie warto zdawać sobie sprawę, jak wiele cennych składników i substancji w sobie zawiera. Ich właściwości nie sposób opisać.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą redakcji serwisu http://nasionamarihuany.warszawa.pl