Scroll to Content

To pytanie zadaje sobie wielu hodowców i pasjonatów nasion konopi. Co wybrać? Cannabis sativa czy cannabis indica? To dwa najpopularniejsze i najczęściej wymieniane przez pasjonatów gatunki konopi. Chociaż coraz trudniej znaleźć zupełnie czyste szczepy sativa i indica, dyskusja na temat ich zalet cały czas trwa.

Odpowiedź jest w zasadzie prosta – zależy, jakiego efektu oczekujemy. Warto zaznaczyć, że w seedbankach znajdziemy przede wszystkim hybrydy sativa i indica. Hodowcy potrafią tak skrzyżować te dwie odmiany, by uzyskać z nich to, co najlepsze. Z tego względu mamy już setki przeróżnych odmian. Badaczom ciężko nadążyć za pomysłowymi hodowcami.

Konopie siewne vs konopie indyjskie

Cannabis sativa lubią przede wszystkim ciepły klimat. Rosną między innymi w Indiach, Meksyku czy Tajlandii. Ojczyzną konopi indyjskich również są Indie, a dokładniej góry Hindukusz. Znajdziemy je także między innymi w Pakistanie i Afganistanie. Sativa i indica różnią się przede wszystkim budową rośliny i czasem osiągania dojrzałości. Konopie siewne potrzebują zdecydowanie więcej czasu, żeby zakwitnąć (nawet do dwunastu tygodni), konopie indyjskie można zbierać już po sześciu tygodniach. Sativa rekompensują jednak czas oczekiwania jakością plonów. Są zdecydowanie wyższe niż roślina indica, mają długie i cienkie liście. Konopie indyjskie są stosunkowo niskie, za to bardziej rozłożyste z szerokimi liśćmi.

Sativa kontra indica – odmienne działanie

To, co odróżnia konopie siewne od indyjskich to również efekt narkotyczny. Sativa zapewnia lekki, euforyczny haj, przez niektórych nazywany „intelektualnym”, indica ma wyższy wskaźnik CBD w stosunku do THC, co zapewnia relaksujący haj. Odczucia są oczywiście indywidualne i ten aspekt trudno jednoznacznie opisać i sklasyfikować.

Co istotne, konopie siewne mogą być hodowane w krajach Unii Europejskiej. Są stosowane w kosmetyce, przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Nasiona konopi indyjskich mogą być sprzedawane w Polsce jedynie w celach kolekcjonerskich.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą redakcji serwisu http://nasionamarihuany.warszawa.pl