Scroll to Content

O substancjach zawartych w konopiach napisano już setki, jak nie tysiące artykułów. Najczęściej w kontekście marihuany mówi się o kannabinoidach i terpenach. Nie można zapominać o flawonoidach, które również są częścią składową tej niezwykłej rośliny.

Marihuana nadal pozostaje zagadką dla badaczy. Ktokolwiek weźmie ją na swój warsztat, odkrywa nowe jej właściwości. Wszystko dzięki niesamowicie bogatemu wnętrzu. Tym razem dowiemy się więcej o flawonoidach zawartych w konopiach.

Flawonoidy – co to takiego?

Flawonoidy występują w roślinach i mają szereg różnorodnych funkcji. Do najważniejszych zaliczymy funkcję ochronną, aktywację pigmentów w celu przyciągnięcia zapylających owadów czy regulację cyklów komórkowych. Przede wszystkim jednak flawonoidy wykazują właściwości lecznicze. Działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwutleniająco. Badacze próbują również udowodnić ich skuteczność w profilaktyce przeciwnowotworowej. Okazuje się, że na tym polu flawonoidy radzą sobie całkiem nieźle.

Flawonoidy w konopiach

Obok wielu cennych substancji, konopie indyjskie zawierają w swoim składzie również flawonoidy. Znajdują się one w kwiatach i liściach rośliny, nie wykryto ich natomiast ani w nasionach ani w korzeniach marihuany. Możemy wyróżnić kilka najbardziej popularnych flawonoidów zawartych w konopiach.

  • Kwercetyna – wykazuje właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne.
  • Kemferol – pomaga w walce z depresją i ma działanie przeciwnowotworowe.
  • Apigenina – łagodzi stany lękowe i sprawdza się podczas operacji przeszczepów. Po jej zastosowaniu zmniejsza się ryzyko odrzucenia przeszczepionego narządu.
  • Orientin – wykorzystywany w profilaktyce przeciwnowotworowej. Ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Warto dodać, że na poszczególne właściwości marihuany składa się szereg różnorodnych substancji, które ze sobą współgrają. Badacze niestrudzenie próbują odkryć te skomplikowane prawa, którymi rządzą się związki zawarte w konopiach.